Katalógy PDF Tlač Email
Nedeľa, 23 November 2008 17:08

Ako vyhľadávať

• Informácie o databáze
    V databáze sa nachádzajú všetky druhy dokumentov: monografie, seriálové publikácie, články, mikrofilmy, mapy, hudobný materiál, ktoré sú rozlíšené farebným logom - ikonkami, vľavo.
    Ak hľadáte monografiu kliknite na ikonku monografie...atď.
    V celej databáze vyhľadávajte iba vtedy, ak neviete o aký dokument ide, resp. keď hľadáte nejakú tematiku (predmetové heslo).

VYHĽADÁVANIE V KATALÓGU

Ak hľadáte dokument nachádzajúci sa v knižniciach na Slovensku a nechcete si ho objednať
    na výpožičku hľadajte cez:
    SLOVENSKÁ KNIŽNICA

Ak chcete nájsť dokument v KNIŽNICI SNM a nechcete si objednať výpožičku vyhľadávajte V KATALÓGU KNIŽNICE SNM.
    Ak si chcete objednať výpožičku (len pracovníci SNM, ostatní používatelia objednať do študovne-preznenče) musíte byť v knižnici ZAREGISTROVANÍ A PRIHLÁSENÍ DO SYSTÉMU!
    Poznámka: V on-line katalógu sa nachádzajú všetky prírastky dokumentov , ktoré knižnica získala od roku 1996 plus dokumenty, ktoré knižnica priebežne spracúva v retrokatalogizácii, t.j. cca 20 tis. kn.j. z 90 tis. Ostatné záznamy sa nachádzajú v klasickom lístkovom katalógu v knižnici.

REGISTRÁCIA

Registrácia sa vykonáva v knižnici za osobnej účasti používateľa. Pracovníci SNM majú vyhotovené preukazy, ktoré sa z technických príčin nachádzajú v knižnici. Každý pracovník si vo vlastnom záujme môže odpísať ID.
    Poznámka: deponovať preukazy v knižnici nás prinútila každodenná prax, nakoľko si pracovníci so sebou nenosia preukazy čími spôsobujú neprístupnosť do systému výpožičiek).

PRIHLÁSENIE SA DO SYSTÉMU

Kliknite na POUŽÍVATEĽA - PRIHLÁSENIE v ľavom hornom rohu obrazovky a vyplňte: ID POUŽÍVATEĽA: je 10 miestne číslo preukazu (čiarový kód)
    HESLO: je posledné dvojčíslie: rok narodenia, mesiac, deň, iniciálky priezviska mena, napr. Ján Novák nar. 12.4.1985 heslo: 850412NJ

Poznámka: Ak sa po zadaní svojho čiarového kódu a hesla nedostanete na stránku kontaktujte knižnicu s požiadavkou o preregistráciu (odstraňovanie chýb z konverzie). Ďakujeme za pochopenie!

Vyhľadávajte pomocou:
    1. prezerania cez indexy, kľúčových slov, alebo multidatabázového vyhľadávania
    2. z menu vyberte podľa čoho chcete hľadať: meno autora, názov (presný), predmet,
    názov časopisu...
    3. pri vyhľadávaní kľúčových slov môžete zadať viac slov do jednotlivých políčok a
    priraďte k nim kategóriu - autor, názov, predmet, prípadne ISBN u kníh a ISSN
    u seriálov

Poznámka: Na objednávanie nepoužívajte košík!
    Je treba kliknúť na: Exempláre v KSNM (msnmk)
    a potom na: Zoznam exemplárov
    Všimnite si na zázname: status (objednávajte iba dostupné)
    a trieda exemplára (objednávajte iba vypožičateľné)